2017 Lion Appreciation Night (AACTA) Awards Hands All The Awards To… Lion

In case you missed it last night, the AACTA awards were handed down and the film category was dominated by the box office smash Lion which took out 12 awards. Hounds of Love‘s Emma Booth took out Best Actress (because Lion didn’t have a contender in this category) and Ali’s Wedding took Best Original Screenplay (because Lion was adapted from a book – which it won that category). Casting JonBenet won Best Documentary.

AACTA AWARD FEATURE FILM WINNERS

BEST FILM

Lion

BEST DIRECTION

Garth Davis — Lion

BEST LEAD ACTOR

Sunny Pawar — Lion

BEST LEAD ACTRESS

Emma Booth — Hounds of Love

BEST SUPPORTING ACTOR

Dev Patel — Lion

BEST SUPPORTING ACTRESS

Nicole Kidman — Lion

BEST ASIAN FILM

Dangal

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Andrew Knight & Osamah Sami — Ali’s Wedding

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Luke Davies — Lion

BEST CINEMATOGRAPHY

Greig Fraser — Lion

BEST EDITING

Alexandre de Francheschi — Lion

BEST SOUND

Robert Mackenzie, Glenn Newnham, Nakul Kamte, Andrew Ramage, James Ashton, Mario Vaccaro — Lion

BEST ORIGINAL MUSIC SCORE

Volker Bertelmann & Dustin O’Halloran — Lion

BEST PRODUCTION DESIGN

Chris Kennedy — Lion

BEST COSTUME DESIGN

Cappi Ireland — Lion

BEST FEATURE LENGTH DOCUMENTARY

Casting JonBenet

AACTA AWARD TELEVISION WINNERS

BEST DRAMA SERIES

Top of the Lake: China Girl (Foxtel)

BEST TELEFEATURE OR MINI SERIES

Sunshine (SBS)

BEST LIGHT ENTERTAINMENT SERIES

Australian Ninja Warrior (Nine)

BEST LIFESTYLE PROGRAM

Selling Houses Australia (Foxtel)

BEST REALITY SERIES

MasterChef Australia (Ten)

BEST LEAD ACTOR IN A DRAMA

Hugo Weaving — Seven Types of Ambiguity

BEST LEAD ACTRESS IN A DRAMA

Elisabeth Moss — Top of the Lake: China Girl

BEST PERFORMANCE IN A COMEDY

Celia Pacquola — Rosehaven

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA

Ewen Leslie — Top of the Lake: China Girl

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA

Nicole Kidman — Top of the Lake

BEST SCREENPLAY

Jacqueline Perske — Seven Types of Ambiguity

BEST DOCUMENTARY PROGRAM

War on Waste (ABC)

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION COMEDY SERIES

UTOPIA Santo Cilauro, Tom Gleisner, Rob Sitch, Michael Hirsh  – ABC

AACTA AWARD FOR BEST CHILDREN’S TELEVISION SERIES 

LITTLE LUNCH – THE SPECIALS Robyn Butler, Wayne Hope – ABC

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION DRAMA OR COMEDY 

SEVEN TYPES OF AMBIGUITY Episode 2 – Alex Glendyn Ivin – ABC

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION LIGHT ENTERTAINMENT, LIFESTYLE OR REALITY SERIES 

AUSTRALIAN SURVIVOR Episode 1 Richard Franc – Network Ten

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN TELEVISION 

SEVEN TYPES OF AMBIGUITY Episode 1 – Joe Bonnie Elliott – ABC

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN TELEVISION 

WAKE IN FRIGHT Episode 1 – Part 1 Stephen Smith, Liam Price, Paul Brincat, Shanti Burn, Tony Murtagh – Network Ten

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN TELEVISION 

WAKE IN FRIGHT Episode 1 – Part 1 Antony Partos, Matteo Zingales – Network Ten

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION 

A PLACE TO CALL HOME Episode 2 – Fallout Fiona Donovan Foxtel/Showcase

AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN IN TELEVISION 

BLUE MURDER: KILLER COP Episode 1 – Part One Damir Peranovic – Seven Network

 

DOCUMENTARY 

AACTA AWARD FOR BEST FEATURE LENGTH DOCUMENTARY 

CASTING JONBENÉT Kitty Green, Scott Macaulay, James Schamus

AACTA AWARD FOR BEST DOCUMENTARY TELEVISION PROGRAM 

WAR ON WASTE Jodi Boylan – ABC

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A DOCUMENTARY 

WHITELEY James Bogle

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN A DOCUMENTARY 

BLUE Jody Muston, Jon Shaw

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN A DOCUMENTARY 

WHITELEY Lawrie Silvestrin

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN A DOCUMENTARY

WHITELEY Ric Curtin, John Simpson, Lawrie Silvestrin

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN A DOCUMENTARY 

WHITELEY Ash Gibson Greig

ONLINE VIDEO OR SERIES 

AACTA AWARD FOR BEST ONLINE VIDEO OR SERIES 

RACKARACKA Danny Philippou, Michael Philippou, Judd Wild, Timani Seve

VISUAL EFFECTS OR ANIMATION

AACTA AWARD FOR BEST VISUAL EFFECTS OR ANIMATION 

GAME OF THRONES – THE SPOILS OF WAR Joe Bauer, Steve Kullback, Glenn Melenhorst, Ineke Majoor, Josh Simmonds – Foxtel/Showcase

HAIR AND MAKEUP

AACTA AWARD FOR BEST HAIR AND MAKEUP 

CLEVERMAN Katherine Brown, Troy Follington, Simon Joseph – ABC

SUBSCRIPTION TELEVISION

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST FEMALE PRESENTER

Margaret Pomeranz STAGE & SCREEN – Foxtel/Arts

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST MALE PRESENTER 

David Speers PM AGENDA/SPEERS TONIGHT – Foxtel/Sky News

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST LIVE EVENT PRODUCTION 

JEFF HORN V MANNY PACQUIAO Steve Crawley, Matt Weiss, Joe Bromham – Foxtel/Fox Sports

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST NEW TALENT 

Zahra Newman WENTWORTH – Foxtel/Showcase

SHORT FILMS 

AACTA AWARD FOR BEST SHORT ANIMATION 

LOST PROPERTY OFFICE Daniel Agdag, Liz Kearney

AACTA AWARD FOR BEST SHORT FICTION FILM 

THE ELEVEN O’CLOCK Derin Seale, Josh Lawson, Karen Bryson