The 2014 IPAF ATOM Awards Announced!

Last night the 2014 IP Awareness Australian Teachers Of Media Awards for tertiary and general/open categories were announced at the Victorian College Of The Arts in Melbourne. Hosted by Rockwiz’s Brian Nankervis the winners are as follows (via ATOM’s media release)!

The winners of the tertiary and general/open categories in the
2014 IP Awareness ATOM Awards are:

Best Tertiary Animation
Crochet Noir, Jessica Harris, School of Film and Television, Victorian College of the Arts

Best Tertiary Documentary
Life on Tape, Oscar Strangio, Swinburne TAFE

Best Tertiary Short Fiction
The Wonderful, Erin Good, Australian Film Television and Radio School

Best Educational/Training Resource (Primary/Secondary)
Cybersmart: Be Deadly Online, The ACMA

Best Instructional/Training Resource (Tertiary/General)
ACI Pain Management Network,
Limelight Creative Media and NSW Agency for Clinical Innovation

Best Indigenous Resource
Ringbalin: River Stories, Goodmorningbeautiful Films

Best Game / Multimedia Production
QED: Cosmo’s Casebook,
Australian Broadcasting Corporation and Education Services Australia

Best Short Fiction (50 minutes or less)
Grace Under Water, Anthony Lawrence, Plasmation

Best Experimental
Dorothy, David Ward, Swinburne University of Technology

Best Animation
The Gallant Captain, Katrina Mathers and Graeme Base, The Lampshade Collective

Best Music Video
Nightingale Floor, David Graham Barker, Aquarius Films and MiniSumo

Best Children’s Television Program
Nowhere Boys, Matchbox Pictures

Best Factual Television Series
Redesign My Brain, Paul Scott, Mindful Media

Best Documentary – Short Form (30 minutes or less)
How Do We Get to Space? The Story of the Love Punks and Satellite Sisters, Big hART

Best Documentary – General
Tender, Lynette Wallworth, Scarlett Pictures

Best Documentary – History
JFK: The Smoking Gun, Cordell Jigsaw Zapruder

Best Documentary – Social & Political Issues
Aim High in Creation!, Anna Broinowski and Lizzette Atkins, Unicorn Films Pty Ltd

Best Documentary – Science, Technology & the Environment
Redesign My Brain, Paul Scott, Mindful Media

Best Documentary – Biography
35 Letters, Janine Hosking, iKandy Films

Best Documentary – Arts
Sons and Mothers, Christopher Houghton and Louise Pascale, POP Pictures

Best Docudrama
Enigma Man: A Stone Age Mystery, Electric Pictures

The ATOM Awards have been held annually for over thirty years, and are dedicated to recognising film and media excellence in the education and screen industry sectors. This year, we received over 600 entries from Australian and New Zealand media producers across twenty-nine categories.

Australian Teachers of Media (ATOM), in conjunction with IP Awareness, also announced the tertiary category winners of the 2014 My Story My Content Short Film Competition at this event.

My Story My Content gives students the opportunity to make a 60-second short film or animation celebrating Australian screen creativity.

The 2014 My Story My Content winners are:

Tertiary Students (or Equivalent) category
FIRST PRIZE: The Moving Image, Steph Comfort, Canberra Institute of Technology
AUDIENCE CHOICE: Reverie, Annette Phung, University of Technology, Sydney /
University of New South Wales

ATOM would like to congratulate all the winners on their success and thank everyone who participated, including all entrants, judges, sponsors, volunteers and staff.

To see photos from the evening, visit us on Facebook.

For more information about the 2014 IP Awareness ATOM Awards, or to stream a selection of the finalists’ productions online (including all the primary and secondary school finalists), visit http://atomawards.org.

For more information on My Story My Content, or to stream all the finalists’ short films online, visit http://mystorymycontent.com.