2012 Producers Guild Of America Award Nominations Announced

Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures:

THE ARTIST
Producer: Thomas Langmann
BRIDESMAIDS
Producers: Judd Apatow, Barry Mendel, Clayton Townsend
THE DESCENDANTS
Producers: Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor
THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO
Producers: Ceán Chaffin, Scott Rudin
THE HELP
Producers: Michael Barnathan, Chris Columbus, Brunson Green
HUGO
Producers: Graham King, Martin Scorsese
THE IDES OF MARCH
Producers: George Clooney, Grant Heslov, Brian Oliver
MIDNIGHT IN PARIS
Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum
MONEYBALL
Producers: Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt
WAR HORSE
Producers: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

The Producers Guild of America Producer of the Year Award in Animated Theatrical Motion Pictures:

THE ADVENTURES OF TINTIN
Producers: Peter Jackson, Kathleen Kennedy, Steven Spielberg
CARS 2
Producer: Denise Ream
KUNG FU PANDA 2
Producer: Melissa Cobb
PUSS IN BOOTS
Producers: Joe M. Aguilar, Latifa Ouaou
RANGO
Producers: John B. Carls, Gore Verbinski

The television nominees are:

The David L. Wolper Producer of the Year Award in Long-Form Television:

“Cinema Verite” (HBO)
Producers: Zanne Devine, Karyn McCarthy
“Downton Abbey” (Masterpiece) (PBS)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame
“The Kennedys” (ReelzChannel)
Producers: Jon Cassar, Jonathan Koch, Stephen Kronish, Steve Michaels, Michael Prupas, Jamie Paul Rock, Joel Surnow
“Mildred Pierce” (HBO)
Producers: Todd Haynes, Pamela Koffler, Ilene S. Landress, Christine Vachon
“Too Big To Fail” (HBO)
Producers: Carol Fenelon, Jeffrey Levine, Paula Weinstein

*The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.

In December 2011, the Producers Guild of America announced the Documentary Theatrical Motion Picture, Television Series and Non-Fiction Television Nominations; the following list includes complete producer credits.

The Producers Guild of America Producer of the Year Award in Documentary Theatrical Motion Pictures:

BEATS, RHYMES & LIFE: THE TRAVELS OF A TRIBE CALLED QUEST
Producers: Michael Rapaport, Edward Parks (*additional producers eligibility pending arbitration completion)
BILL CUNNINGHAM NEW YORK
Producer: Philip Gefter
PROJECT NIM
Producer: Simon Chinn
SENNA
Producer: James Gay-Rees
THE UNION
Producers: Cameron Crowe, Michelle Panek

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

“30 Rock” (NBC)
Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, John Riggi, Don Scardino
“The Big Bang Theory” (CBS)
Producers: Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima, Bill Prady
“Glee” (FOX)
Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein
“Modern Family” (ABC)
Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Dan O’Shannon, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker
“Parks and Recreation” (NBC)
Producers: Greg Daniels, Dan Goor, Howard Klein, Amy Poehler, Morgan Sackett, Michael Schur

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

“Boardwalk Empire” (HBO)
Producers: Eugene Kelly, Howard Korder, Stephen Levinson, Martin Scorsese, Rudd Simmons, Tim Van Patten, Terence Winter
“Dexter” (Showtime)
Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Chip Johannessen, Robert Lloyd Lewis
“Game of Thrones” (HBO)
Producers: David Benioff, Frank Doelger, Mark Huffam, Carolyn Strauss, D.B. Weiss
“The Good Wife” (CBS)
Producers: Brooke Kennedy, Michelle King, Robert King, Ridley Scott, Tony Scott, David W. Zucker
“Mad Men” (AMC)
Producers: Jonathan Abrahams, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Dahvi Waller, Matthew Weiner

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

“The Colbert Report” (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart (*additional producers eligibility pending arbitration completion)
“The Ellen DeGeneres Show” (Syndicated)
Producers: Mary Connelly, Ellen DeGeneres, Melissa Geiger Schrift, Ed Glavin, Andy Lassner, Kevin A. Leman II, Jonathan Norman, Derek Westervelt
“Real Time with Bill Maher” (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin
“Saturday Night Live” (NBC)
Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney
“The 64th Annual Tony Awards” (CBS)
Producers: Ricky Kirshner, Glenn Weiss

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

“The Amazing Race” (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo
“American Idol” (FOX)
Producers: Charles Boyd, Cecile Frot-Coutaz, Simon Fuller, Patrick Lynn, Nigel Lythgoe, Megan Michaels, Ken Warwick
“Dancing with the Stars” (ABC)
Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur, Rob Wade
“Project Runway” (Lifetime)
Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands
“Top Chef” (Bravo)
Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:
“30 for 30” (ESPN)
Producers: John Dahl, Connor Schell, Bill Simmons
“American Masters” (PBS)
Producers: Susan Lacy, Julie Sacks
“Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel)
Producers: Christopher Collins, Julie Lei, Lydia Tenaglia, Tom Vitale
“Deadliest Catch” (Discovery Channel)
Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, John Gray, Sheila McCormack, Ethan Prochnik, Bill Pruitt, Matt Renner
“Undercover Boss” (CBS)
Producers: Chris Carlson, Susan Hoenig, Eli Holzman, Sandi Johnson, Stephen Lambert, Allison Schermerhorn